
SUNNUNTAINA KELTAMUSTAT VÄRE AREENALLA!!!
Miesten Kakkosen C-lohkon 5.kierroksen ottelu pärähtää käyntiin sunnuntaina 28.5 klo 18.00 Kuopion Keskuskentän Väre Areenalla. Tällöin kohtaavat C-lohkon kaksi farmijoukkuetta, kun KuPS/Akatemia isännöi Ykkösen Pietarsaaren Jaron farmijoukkuetta, JBK:ta.
Molempien joukkueiden kokoonpanossa tullaan näkemään mielenkiintoisia tulevaisuuden huippufutareita, sillä JBK:n kautta maailmalle ovat ponnistaneet viime kausina mm. KuPSn Axel Widjeskog, HJKn Anthony Olusanya, sekä muutama vuosi takaperin säväyttänyt Willfried Inalien. Kuvaavaa onkin, että kaikki pelaajat ovat hyökkäyspään pelaajistoa ja JBKn peleissä ovat tunnetusti verkot pöllynneet molemmissa päädyissä kenttää. Päätyiväthän JBK ja tuolloinen KuFu98 v. 2019 peräti tasatulokseen 6-6.
Kuluneen pelikauden joukkueet ovat aloittaneet väkevästi. JBKn peliä ovat tuoneet saldon 1 voitto (8-1 Hercules), 2 tasapeliä (2-2 OTP, 3-3 OLS), sekä yhden tappion (0-3 ViFK). Maalintekijöinä pietarsaarelaisilla ovat onnistuneet nigerialainen Jasper Uwaegbulam (6 maalia), Isak Löv (3 maalia) albanialainen Alban Tema (2 maalia), sekä Axel Sandstedt (1 maali). Joukkueen oma runko on vahvistunut viime kausista, jolloin JBK pelasi suhteellisen pienellä pelaajistolla läpi kauden, joka toi omia haasteitaan pelikieltojen tai loukkaantumisten vuoksi. Sarjasijoitus JBKlla on 7. ja maalisuhde 13-9.
Kotijoukkue Akatemia lähtee peliin lohkon kärkipaikalta. Kauden neljä ottelua ovat tuoneet kolme voittoa (TP-47 3-2, Hercules 1-0 ja Elo 2-1), sekä tasapelipisteen Kraftin vieraana 1-1 tuloksella. Edellisellä kierroksella tasan viikko sitten joukkue nousi komeasti sillasta paikallispelissä Eloa vastaan, joten hyvistä asetelmista joukkue lähti kuluneen viikon treeneihin.
Valmennuksesta Juho Neuvonen oli iloinen edellisen pelin kasvutarinasta; "Olimme todella vahvoja viikko sitten Eloa vastaan. Elo pelasi todella hyvän pelin, mutta jaksoimme uskoa omaan tekemiseemme ja paineemme toi lopulta niitä kaivattuja väsyneitä jalkoja vastustajan puolustukselle, johon sitten iskimme kiinni. Samanlaisella tavalla tarkoituksemme on jatkaa JBK:takin vastaan, että maltamme olla kärsivällisiä ja pitää pelitempoa yllä vastustajaa vastaan. JBKlla on vahvuuksia, joihin meidän pitää löytää keinot estääksemme ne. Siellä on muutamia erityisen vaarallisia pelaajia, joilta maalinteko onnistuu, mutta toki meidän pitää kiinnittää huomiomme myös muihinkin pelaajiin, sekä tietenkin saada oma pelimme toimimaan siten, että teemme vastustajan pelin mahdollisimman haastavaksi. Nämä ovat erityisen hienoja pelejä pelaajillemme kehityksen kannalta ja joudumme tekemään lujasti töitä, jotta pistetilimme karttuisi. Mitään ei tule ilmaiseksi ja se on selvää, että sarjan kärjessä olemme hieman "merkattu joukkue". Alkukaudesta meitä ei ehkä siten noteerattu, mutta nyt se lienee muuttunut. Meillä on jälleen A- ja B-junioreilla pelit viikonloppuna, joten katsomme tässä, miten saamme jaettua pelaajistoa tasaisesti eri joukkueiden kesken. Olen oikein tyytyväinen pelaajien harjoitteluun ja meillä on hieno tekemisen meininki treeneissä, joka perustuu lujaan duuniin."
KuPS/Akatemia vs JBK SU 28.5 klo 18.00 Keskuskentän Väre Areenalla!!!
TERVETULOA KANNUSTAMAAN KELTAMUSTAT KOTIVOITTOON!!!
KuPS Akatemiajoukkueita tukemassa!


Akatemia ja JBK maalittomaan tasapeliin!!
Akatemia päätti viikkonsa kotoisella Keskuskentän Väre Areenalla isännöidessään pietarsaarelaista JBK:ta. Tapahtumarikas ottelu päättyi lopulta kiikarilukemiin, vaikkakin varsinkin kotijoukkueella oli muutamia "tuhannen euron" paikkoja pistää palloa verkkoihin. Nyt kuitenkin tuuri ja lopullinen huolellisuus maalipaikoissa jäi puuttumaan. Toisaalla keltamustien puolustaminen oli tuttua titaania, jossa puolustusnelikko Samu Koistinen -- Eemil Räsänen -- Paulus Tuomainen -- Jouko Karhunen piti JBKn pelätyn hyökkäysarsenaalin aisoissa. Varsinkin alkukaudella tuhoisaa jälkeä tehnyt Jasper Uwaegbulam oli täysin Samu Koistisen hyppysissä. Keltamustien valmennustrio Juho Neuvonen -- Severi Vielma -- Mikael Pulkkinen summasi pelin varsin mukavilla mielin, joskin kaihertamaan jäi kahden pisteen lipuminen omista jaloista. "Olimme aktiivisia hyökkäys- ja varsinkin puolustustyöskentelyssämme. Emme antaneet vastustajien vaarallisille pelaajille liikaa tilla, vaan saimme vietyä ajan ja tilan heiltä. Pelaajamme tekivät lujasti duunia, jossa sitten puolustus sai apuja keskikentältä, jossa sitten taas hyökkääjät taas avittivat keskikenttäämme. Vaikka meillä ei ollut tällä erää edustuksen pelaajia käytössämme, niin selvisimme siltikin haasteesta erinomaisesti. Pelit jatkuvat ja ensi viikolla haaste on suuri, kun matkustamme AC Oulun farmijoukkueen OLSn vieraaksi.", päätteli Mikael Pulkkinen pelin jälkeen.
JBKlla oli ottelun lopulla maalipaikka, jossa Eemil Räsänen putsasi pallon maalilinjalta väljemmille vesille. Miilo Pitkänen ennätti torjumaan pari Uwaegbulamin laukausta, mutta muutoin peli oli puolustuksellisesti kotijoukkueen hallinnassa. Okko Nenonen teki lujasti töitä kärjessä, mutta nyt laukausten osoite oli hieman ohi JBKn maalista.
Kesäkuussa KuPS/Akatemia matkustaa kaksi kertaa Ouluun, 4.6 OLSn ja 17.6 OTPn vieraaksi. Kotoisella Väre Areenalla pelataan 10.6 ViFKä ja 28.6 GBKta vastaan.
KuPS/Akatemia; Miilo Pitkänen, Samu Koistinen, Paulus Tuomainen, Eemil Räsänen, Jouko Karhunen, Matias Siltanen, Niko Kivijärvi, Aatos Tuunanen(46 min Joni Kivijärvi), Eero Kirjavainen(v)(89 min Myan Doot), Luukas Kosunen(66 min Tuukka Partanen(v)), Okko Nenonen.
Vaihdossa; Juho Saarelainen, Niilo Mattila.
JBK; Joas Snellman, Anton Strömbäck(61 min Elliot Holmäng), Rasmus Korkea-Aho(v), Carl Strang, Alban Tema, Isak Löv, Yaroslav Shkliar, Teemu Järvenlahti, Walter Moore, Jasper Uwaegbulam(78 min Noah Björkskog), Adrian Nyfelt.
Vaihdossa;Adam Landen, Jaakob Siro.
KuPS/Akatemia vs JBK 0-0.
Akatemiajoukkueiden yhteistyökumppanit!

