Akatemia ei onnistunut kääntämään tappiokurssiaan voittoisaksi, vaan PKKU oli tyly isäntä ottamalla selkeän 3-0 voiton. Numerot eivät jättäneet paikalle kerääntynyttä kotiyleisöä kylmäksi ja tulostaulun lukemat kertoivat oleellisen itse pelistä. Punainen kotijoukkue oli parempi.
Ottelu sai vieraiden kannalta kehnon alun, kun jo pukukopissa tiedetyn kotijoukkueen kuvio vei vieraita kuin sitä kuuluisaa pässiä narussa ja nuoria poikia vietiinkin. Tilanteesta rike ja pallo vapaapotku-tontille 20 metristä Akatemian maalilta. Noakim Lokaken upea kuti vasempaan yläkulmaan jätti Kasperi Silen voimattomaksi Akatemian maalilla, 1-0 11 min. Vieraat eivät tuntuneet saaneen itseään hereille koko avauspuoliskon aikana ja siltä peli kuvautui myös katsomoonkin. Kotijoukkueen syöttökombinaatiot napsuivat omille, kun taas vieraiden syötöt tyssäsivät heikkoihin ratkaisuihin, eri aikaisiin juoksuihin ja siten kommunikaatiokatkoksiin. Kotijoukkueen toisessa osumassa Akatemian kehnosta oman päädyn pelaamisesta avausui paikka vastaprässiin PKKU:lle, jonka kokenut kotijoukkue hyödynsi. Pallo nopeasti oikeaan laitaan ja sieltä toimitusta maalille, josta tässä pelissä tapahtuu voittavia asioita. Pallon verkkoon toimitti upeasta takaviisto syötöstä vastapalloon pamauttanut Samul Tiainen, 2-0 23 min. Vieraiden Kasperi Silen nousi kolmesta päästetystä osumasta huolimatta selkeästi keltamustien parhaaksi pelaajaksi, eikä hänen piikkiinsä pystynyt laittamaan yhtäkään osumaa. Sen sijaan, hänen torjuntansa pelastivat Akatemian useammaltakin takaiskulta.
Toiselle jaksolle vieraat löysivät jakson alulle ottelussa kadonnutta ollutta "mojoaan". Tosin tämä kuuluisa puhti lakkasi toimimasta ja meno jatkui diesel-vetoisesti. PKKU vei peliä, voitti ykkös-, kakkos- ja kolmospallotkin ja keltapaitojen roolina oli toimia pelin stuntteina. Kolmas maali tuli jälleen kotijoukkueen vastaiskusta Akatemian pehmeästi pelatun hyökkäuyspelaamisen jälkeen, jossa kotiinpäin meneviä askeleita säästeltiin. Sen sijaan Elmeri Lappalainen näytti tekemisen mallia iskemallä oman laukauksen paluupallonsa verkon perukoille ja pelin lopullisesti pakettiin, 3-0 81 min.
Tappio pudotti Keltapaidat neljän sarjapelin tappioputkeen, jonka seurauksena sarjassa jumbosija. Kahteen viimeiseen peliin maaleja ei ole syntynyt lainkaan ja omissa on soinut neljästi.
Päävalmentaja Juho Neuvonen näki asioissa valoisiakin puolia; "Voitte arvata miten pettyneitä kundeja meillä oli kopissa. Pidimme todella hienon keskustelun matsin jälkeen, jossa jokainen sai tuoda haluamiaan tunteita ja asioita esille. Meillä on nyt haastava ja vaikea vaihe menossa ja parin viime kauden, jolloin menestystä tuli kivasti, on tilanne täysin toinen. Nyt meidän täytyy tukea ja yhteneäistää toisiamme ja luja usko meillä on siihen, että täältä vielä noustaan. Ottelu näytti tänään juuri tuolta, miltä tulostaululla luki eikä me päästy RoPS-pelin vaatimalle tasolle. Töitä tehdään, eikä tässä mitään pikavoittoja olla hakemassa. En lähde selittelemään tappiota, vaan lähdemme etsimään keinoja nousta ylös ja olla siten voittajia. Futikseen ja elämään kuuluvat valitettavasti välillä tappiot, vaikka niitä ei kukaan haluaisi. Kovat kundit, jota meillä on joukkue täynnä, kyllä nousee täältä! Yhdessä olemME!!! Keltamusta feeniks-kanarialintu kyllä tulee täältä!!!"
Akatemian pelit jatkuvat ennen kahden viikon kesätaukoa kahden pelin verran. PE 5.6 klo 18.30 Keskuskentälle saapuu KPV Kokkolasta ja PE 12.6 joukkue matkustaa SalPan vieraaksi Saloon.
Tukea ja kannustusta tarvitaan, Olethan Sinäkin Keskuskentällä 5.6!
PE 5.6 klo 18.30 KuPS/Akatemia vs KPV (Kokkola), Keskuskentän Väre Areenalla.
PKKU; Oskari Tikkanen, Roni Mäkilä, Valdrin Azemi, Otto Minkkinen(81 min Lauri Koivunen), Jaakko Sivunen(81 min Alex Marjo), Samuel Tiainen(81 min Nuutti Nenonen), Noakim Lokake, Ossi Niemi, Elmeri Lappalainen(81 min Muad Ahmed), Ariel Barraza, Ardion Musa.
Vaihdossa; Robert Barton, Iiro Kärsämä, Roope Kortelainen, Laith Azhar, David Nworah.
KuPS/Akatemia; Kasperi Silen, Tatu Hukkanen, Lenni Paasisalo(46 min Daniel Huttunen(v)), Joni Kivijärvi, Volkan Mutlu(46 min Pietu Hautakangas), Paulus Tuomainen(v), Veikko Lahtela(70 min Henry Nguyen), Kenny Prince(66 min Arsene Baseme), Nikke Oksanen, Niilo Mattila(v), Arttu Leivonen(70 min Oumar Balde).
Vaihdossa; Jami Aimola, Kevin Haarma, Samir Kantelinen.
PKKU - KuPS/Akatemia 3-0, (2-0).
11 min 1-0 Noakim Lokake
23 min 2-0 Samuel Tiainen
81 min 3-0 Elmeri Lappalainen

| 11' | Maali | Lokake Noakim |
| 23' | Maali | Tiainen Samuel |
| 81' | Maali | Lappalainen Elmeri |