Tänään pysähdymme juhlistamaan seuramme arjen sankareita – valmentajia
SeuraJulkaistu: 25.09.2025 10.00

Tänään pysähdymme juhlistamaan seuramme arjen sankareita – valmentajia

Tänään 25.9. vietetään virallista Valmentajan päivää ja Suomessa toimii arviolta 80 000 urheiluvalmentajaa ja koko Euroopassa jopa noin yhdeksän miljoonaa. Valmentajilla on valtava vaikutus elämäämme ja yhteiskuntaamme, ja valtaosa heistä tekee työnsä vapaaehtoispohjalta ilman korvausta. Tämä kertoo siitä sitoutumisesta, intohimosta ja rakkaudesta urheiluun, joka on koko seuratoiminnan perusta.

Myös meidän seurassamme toimii 212 valmentajaa, jotka ovat merkittävässä roolissa jokaisen pelaajamme arjessa. He suunnittelevat harjoitukset, ohjaavat pelaajia kentällä ja tukevat heidän kasvuaan niin urheilijoina kuin ihmisinäkin. Jokainen valmentajamme antaa aikaansa ja osaamistaan, jotta seuramme jäsenillä olisi turvallinen, kannustava ja innostava ympäristö harrastaa jalkapalloa.

Ilman heidän panostaan seuratoiminta ei pyörisi, eikä lapsilla, nuorilla tai aikuisilla olisi samanlaista mahdollisuutta kuulua joukkuetoimintaan, kasvaa yhdessä ja oppia urheilun kautta tärkeitä taitoja. Siksi Valmentajan päivänä haluamme kiittää kaikkia seuramme valmentajia, teidän työnne merkitys on mittaamattoman arvokas.

Pelaajamme kertoivat meille heidän lempiasioitaan omista valmentajistaan ja sieltä nousi esille todella merkityksellisiä asioita, "he ovat hyviä opettamaan", "he ovat tosi kivoja ja hyviä kannustamaan", "ne on hauskoja ja vaativia ja hyviä valmentajia" sekä "ne osaa valmentaa tosi hyvin".

Hyvää Valmentajan päivää!

BANZAI!

Lähteet:

Suomen Valmentajat – Valmentajan päivä 25.9.:https://www.suomenvalmentajat.fi/arvostus/valmenta...

Kuopion Palloseura ry
Aulis Rytkösen Katu 1, 70620 Kuopio 
Y-tunnus: 0281218-4

Puh. +358172668571

KuPS -Elämänmittainen tarina- Banzai