KuPS ry tiedottaa!
SeuraJulkaistu: 22.04.2024 21.35

KuPS ry tiedottaa!

TIEDOTE 22.4.2024

Kuopion Palloseuran täysi-ikäistä pelaajaa epäillään vakavasta rikoksesta. Pelaaja on Miesten Ykkösessä pelaavan KuPS Akatemian sopimuspelaaja. Poliisi tiedotti seuraa asiasta. Pelaaja on vangittu käräjäoikeuden päätöksellä ja suljettu seuran sekä joukkueen toiminnasta toistaiseksi.

Seuran henkilöstö tekee yhteistyötä poliisin kanssa asian selvittämiseksi. Jos pelaaja on syyllistynyt rikokseen, pelaajan sopimus puretaan heti.

KuPS ry:n toiminnanjohtajana olen tapahtuneesta järkyttynyt.

Tieto pelaajan pidätyksestä tuli meille täysin yllättäen. Tieto koskettaa syvästi monia seuramme pelaajia, valmentajia ja toimihenkilöitä. Emme kommentoi keskeneräistä asiaa. Poliisille tulee antaa tutkintarauha. Selvitämme millaista tukea seuran sisällä tarvitaan. Tuemme joukkueita sekä valmentajia asian käsittelyssä. Odotamme myös itse lisätietoja asiasta.

Jari Koistinen
Toiminnanjohtaja
KuPS ry

               Kuopion Palloseura ry
               Kaartokatu 6, 70620 Kuopio 
               Y-tunnus: 0281218-4

               Puh. +358172668571

KuPS -Elämänmittainen tarina- Banzai