Elokuussa starttaa jälleen odotettu Perhe-, Snadi- ja Mimmiliigan syyskausi 2025. Liigat tarjoavat monipuolista ja ikätasoista liikuntaa lapsille ja perheille Mölymäenpuiston tekonurmella Kuopiossa (Kaartokatu 6). Toiminta jatkuu aina lokakuun alkuun saakka.
Olitpa sitten pienen futarin vanhempi, isovanhempi tai tutustuttamassa lasta ensi kertaa ohjattuun liikuntaan, nämä liigat tarjoavat turvallisen, hauskan ja yhteisöllisen ympäristön kasvaa ja kehittyä liikkujana.
OP Hippo Perheliiga
Perheliigassa 2–4-vuotiaat lapset pääsevät liikkumaan yhdessä tutun aikuisen kanssa, oli se sitten äiti, isä, isovanhempi, kummi tai isosisarus. Tärkeintä on yhdessäolo ja liikunnan ilo.
Toiminta keskittyy motoristen perustaitojen harjoitteluun (esim. laukkaaminen, hyppääminen, kieriminen, ryömiminen ja rapukävely), unohtamatta tietenkään palloa. Mukana ovat myös monen perheen suosikit: Rouva Kananen ja Marakattiralli.
Yksi osallistumismaksu kattaa koko perheen, ja ikärajoja joustetaan. Pienet taaperot ja vanhemmat sisarukset ovat myös lämpimästi tervetulleita mukaan.
Snadiliiga
Snadiliiga tarjoaa pojille mahdollisuuden kehittää kehon- ja pallonhallintaa ohjatusti, pienryhmissä ja leikin varjolla. Harjoitukset sisältävät temppuratoja, hippaleikkejä, pallonkäsittelyharjoituksia sekä tietysti jalkapallopelejä joka kerta.
Toiminnassa painottuvat liikkumisen ilo, osallisuus ja sosiaaliset taidot. Ohjaajat ovat koulutettuja ja kannustavia sekä jokainen lapsi saa onnistumisen kokemuksia omalla tasollaan.
Mimmiliiga
Mimmiliiga on suunnattu tytöille, jotka haluavat liikkua ja pelata pallon kanssa omassa porukassa. Toiminta on samankaltaista kuin Snadiliigassa, kehonhallintaa, leikkejä, taitoratoja ja pelejä, mutta tyttöjen omassa ryhmässä, turvallisessa ja kannustavassa ilmapiirissä.
Tavoitteena on vahvistaa liikunnallista osaamista ja ennen kaikkea sytyttää kipinä liikkumiseen ja pelaamiseen!
Miksi mukaan?
Ilmoittaudu mukaan täältä:
10.06.2025 14.35 | Perhe-, Snadi- ja Mimmiliigan syyskausi alkaa elokuussa |
09.06.2025 14.58 | Savon Sanomien Jalkapallokoulu huipentui vauhdikkaaseen perhepäivään |
08.06.2025 10.24 | Akatemian Ykkösen kausi etenee vauhdilla – katsotaan lisää ketä kentillä nähdään |
05.06.2025 12.00 | Osuma Sunsets Beachfutis |
31.05.2025 10.00 | KuPS x Harald kuukauden vapaaehtoinen Petra Nissinen |
29.05.2025 15.00 | Perhepäivä |