13
SYY
16.00
KuPS Akatemia M1, Ykkönen

OLS - KuPS I   4 - 2

Oulu, Castren TN

Akatemian miesten yläloppusarja alkaa Oulussa

Kauden osatavoitteeseensa päässyt Akatemian miesten joukkue aloittaa yläloppusarjansa OLSia vastaan lauantaina 13.9. Viime kausina kanarialinnuille OLS on ollut ylitsepääsemätön este, joten todella mielenkiintoisen haasteen joukkue saa heti alkajaisiksi vastaansa. Joukkueiden runkosarja päättyi hieman eri tyylisin lopputuloksin, sillä pitkään kärjessä tai sen tuntumassa ollut OLS on taipunut viiden pisteen päähän sarjaa johtavasta MP:stä. Toki sarjasijoitus on vielä 2, mutta OLSin viiden edellisen pelin saldona on yksi voitto nimenomaan Akatemiaa vastaan 6.8 ja tuolloin lukemat olivat tylyt 5-0. Sen lisäksi OLSilla on kaksi tasapeliä (MP 2-2 ja FC Inter/2 1-1) ja kaksi tappiota (Atlantis 3-2 ja TamU 1-3). Maalintekovoimaa joukkueesta löytyy ykköstykkien Eemeli Raittisen (14 maalia) ja Onni Suutarin (12 maalia) muodossa. Etenkin Raittinen on kurittanut maaleillaan ja syötöillään keltapaitoja viime kausien jokaisessa kohtaamisessa. Piste-ero joukkueilla on ennen ottelua lähtiessä vaivainen yksi piste ja sijoilla 2-6 olevat joukkueet löytyvät kolmen pisteen sisällä.

Akatemia päätti runkosarjansa mukavalla saldolla, viiden edellisen pelin saldona oli kolme voittoa (FC Inter/2 3-1, TamU 1-2, RoPS 0-3), yksi tasapeli (EPS 1-1), sekä yksi tappio (OLS 5-0). OLS- ja sitä edeltänyt MP-kylvetys (1-6) olivat keltapaidoille henkisesti kovia paikkoja. Joukkue on kuitenkin kasannut itsensä loistavasti ja runkosarjan mainio vire kantoi ylempään loppusarjaan. Lopulta sarjasijoitus oli 4. vaikkakin viimeisessä EPS-pelissä olisi ollut hieman paremmalla onnella saumat voittoonkin. Tosin, EPS pelasi todella vahvan ottelun, joten tappiokaan ei siinä pelissä jäänyt kauas. Yläloppusarja-paikka on hieno suoritus tähän saakka nuorelle joukkueelle, mutta nyt mitataan nuoren joukkueen venymiskyky syksyn peleissä. Maalintekovastuu on jakaantunut useammalle pelaajalle ja kärkipaikka on vaihtunut pelistä toiseen. Tällä erää sisäistä ykköstilaa pitää hallussaan Eemeli Puolitaival (7 maalia), jota tukevat hienosti 6 maalin Oumar Balde & Eero Ylönen.

Juho Neuvonen lähtee selkein ajatuksin loppukauden peleihin; "Aivan upea tilanne, josta kiitokset kuuluvat toimivalle toimistolle, staffille, sekä tietysti pelaajistollemme. Olemme saaneet pidettyä laadukkaan arjen treeneissämme ja sitä kautta kilpailutilanne joukkueessamme on hyvä. Ilmaisia pelipaikkoja ei ole jaossa kenellekään, vaan se pitää ehdottomasti ottaa ja ansaita itselleen. Viidennes pelikautta jäljellä, eli 15 pistettä. Emme todellakaan lähde testaamaan tai kokeilemaan asioita, vaan tekemään tulosta. Meidän pitää saada edelleenkin nostettua tekemisemme tasoa, joten olisi arvojemme vastaista tehdä ensin lujaa duunia runkosarjassa ja lähteä neppailemaan tosi peleissä. Kyllä pelaajammekin haluavat menestyä joukkueensa ja yksilöinä ja mikäs onkaan makeampi paikka kuin nyt? Alkuun saamme todellisen haasteen, sillä OLS on juottanut meille karvasta kalkkia pelistä toiseen, mutta olemme saaneet nyt miettiä muutaman viikon uusia jippoja tähän matsiin. Olemme saaneet "Pakin" kansiosta viime käden tietoa OLS:sta, sekä fysiikkagurumme Mikael Pulkkinen on pistänyt pojat tehokuurille pelitauon aikana. Kyllä ne lihakset sieltä alkavat kasvamaan, joilla alamme pärjäämään Raittisia yms. kumppaneita vastaan. Menomatkalle on kasslerit jo pistetty tilaukseen!"

Akatemia aloittaa ylemmän jatkosarjansa kahdella vieraspelillä, jonka jälkeen joukkue pelaa kotipelinsä LA SU 28.9 klo 16 TamUa ja LA 4.10 klo 16 MPtä vastaan Keskuskentän Väre Areenalla.

Akatemian loppukauden pelejä voit seurata myös Savon Sanomien verkkosivujen kautta.

LA 13.9 klo 16.00 OLS vs KuPS/Akatemia, Castrenin tekonurmella.

BANZAI!

Kuopion Palloseura ry
Aulis Rytkösen Katu 1, 70620 Kuopio 
Y-tunnus: 0281218-4

Puh. +358172668571

KuPS -Elämänmittainen tarina- Banzai